Wypoczynek

Zarówno miłośnicy aktywnego wypoczynku jak i Goście preferujący spokojny relaks, z pewnością znajdą dla siebie interesującą propozycję. W najbliższej okolicy hotelu Maria Helena znajdują się:

 • Pijalnia Wód Mineralnych – można w niej skosztować leczniczych wód z ujęć:  „Dąbrówka”, „Marta”, „Mieszko” i ,„Młynarz”.
 • Park  Zdrojowy oraz  Szwedzki – stylizowane na wzór angielski, należą do największych i najpiękniejszych
  na terenie Dolnego Śląska. Zwłaszcza w maju i czerwcu, gdy kwitną rododendrony,  są wyjątkowo urokliwe.
 • Teatr Zdrojowy – miejsce systematycznie organizowanych spektakli teatralnych, koncertów, występów estradowych oraz kabaretowych, charakteryzujące się pięknym wystrojem w stylu rokoko.
 • Wieża widokowa Anna – zwana wieżą zegarową, stanowi centralny punkt widokowy w Parku Zdrojowym.
 • Słoneczna polana – miejsce chętnie odwiedzane zarówno przez kuracjuszy jak i mieszkańców. Na polanie zorganizowano ogrodzony plac zabaw dla dzieci, ścieżki fitness wraz z urządzeniami do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Corocznie odbywają się także zawody w Four Crossie.
 • Korty tenisowe – posiadające w swej ofercie 3 korty otwarte oraz 2 korty w hali.
 • Zakład Przyrodoleczniczy – podstawowy ośrodek lecznictwa balneologicznego w Szczawnie-Zdroju
  z zakresu hydroterapii, elektroterapii, światłolecznictwa, laseroterapii i fizykoterapii.

Szczawno – Zdrój to także wspaniały punkt startowy do różnego rodzaju wędrówek, przez który przebiegają liczne szlaki piesze i rowerowe po okolicznych Górach Wałbrzyskich. Nieocenionym atutem tego miasteczka jest jego uzdrowiskowy charakter pozwalający na relaksujące obcowanie z naturą i korzystania z jej bogactwa, a jednocześnie bliskość większych miast zapewniająca dodatkowe atrakcje.

W pobliskim Wałbrzychu warto odwiedzić:

 • Zamek Książ – trzeci co do wielkości zamek w Polsce. Wybudowany w latach 1288 -1292, od XVI wieku
  był własnością arystokratycznego rodu Hochbergów a w 1941 roku przejęty został przez władze III Rzeszy,
  które planowały przekształcenie obiektu w jedną z kwater Hitlera, drążąc przy tym szereg podziemnych tuneli
  i schronów. Tak bujna historia tego miejsca świadczy między innymi o jego wyjątkowości i niezwykłości.
 • Palmiarnia w Lubiechowie – wybudowana w latach 1908 – 1911 przez Jana Henryka XV Hochberga dla swojej ukochanej Daisy, która była miłośniczka pięknych i oryginalnych roślin z różnych części świata.
 • Książęca Stadnina Ogierów – posiadająca w swojej ofercie między innymi naukę jazdy konnej dla dzieci
  i dorosłych, przejazdy bryczkami, zwiedzanie oraz wiele innych atrakcji.
 • Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia – zrewitalizowany kompleks powstały w miejscu wałbrzyskiej Kopalni Węgla Kamiennego ” Julia”. Do zwiedzania udostępnione zostały od 9.11.2014między innymi: podziemna sztolnia, maszynownia, kuźnia, lampownia, łaźnia i wieża widokowa.
 • Aqua Zdrój,
 • Wieża widokowa na Chełmcu – Chełmiec o wysokości 851 m.n.p.m. jest drugim najwyższym szczytem Gór Wałbrzyskich. Z wieży można podziwiać piękny krajobraz okolic a wyprawa na szczyt jednym ze szlaków to dobry pomysł na aktywne spędzenie popołudnia.
 • Pałac Czettrizów – znajduje się na ul. Zamkowej 4, na trasie spacerowej „Szlakiem Starego Grodu”, oznaczonej kolorem czerwonym. Położony jest na terenie parku, którego powierzchnia wynosi 4,30 ha. Obecnie jest siedzibą Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa.

Na uwagę zasługują również:

 • Podziemny kompleks budowli i sztolni z II wojny światowej  „Rzeczka”, „Osówka”, „Włodarz”, powstałych podczas II wojny światowej w ramach niemieckiego programu RIESE („Olbrzym”). Zespół podziemnych i naziemnych budynków położony jest w odległości ok 25 km od Szczawna – Zdroju. Do dziś jest on przedmiotem zainteresowań oraz badań pasjonatów, chcących poznać prawdziwy powód stworzenia tej ogromnej i zagadkowej infrastruktury. Trasa ekstremalna w podziemnym mieście Osówka to między innymi przepływ łodzią desantową oraz pokonanie chodnika poszukiwaczy skarbów: za pomocą kładek i  pomostów wiszących nad wodą.
 • Tor saneczkowy w Jedlinie Zdrój – (w odległości ok 16 km) – to kolejne, bardzo urokliwe miasteczko uzdrowiskowe malowniczo położone pomiędzy pasmem Gór Wałbrzyskich i Sowich.
 • Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim – (w odległości ok 20 km) – położony na szczycie góry Choina (450 m n.p.m.) wznoszącej się nad lewym brzegiem Bystrzycy.  Z wieży zamkowej roztacza się piękny widok na okolice.
 • Jezioro Bystrzyckie – (odległość ok 20 km) – stanowi wspaniałą atrakcję dla mieszkańców i przyjezdnych.  Zorganizowano tam prawdziwą plażę z wydzielonym miejscem do kąpieli, a wiszący most pozwala turystom przedostać się na drugi brzeg jeziora. Rowery wodne, kajaki, kursy statkiem oraz pyszne jedzenie w pobliskiej restauracji – to tylko niektóre z czekających tam niespodzianek. Istnieje również możliwość wynajęcia na dłuższy pobyt domku położonego tuż nad samym jeziorem.
 • Łowiska pstrągów w Rybnicy Leśnej lub w Łomnicy – (w odległości ok 15 km) – serwowane są tam pyszne, świeże pstrągi smażone, wędzone i z pieca.
 • Wieża widokowa na Wielkiej Sowie – (w odległości ok 30 km ) – najwyższy szczyt Gór Sowich w Sudetach Środkowych (1015 m.n.p.m.) na terenie Parku Krajobrazowego.  Znajdują się tam między innymi: wyciąg orczykowy, trasy zjazdowe oraz wieża widokowa, której wysokość wynosi 25m.
 •  Dzikowiec – ( w odległości ok 12 km ) – jest jedną z kilku charakterystycznych gór otaczających Zagłębie Wałbrzyskie  o wysokości 836m. Stanowi atrakcyjne miejsce dla paralotniarzy, a na jej szczyt prowadzi wyciąg orczykowy.
 • Barokowe Opactwo Cystersów w Krzeszowie – ( w odległości ok 20km ) – stanowi obiekt zabytkowy, a 1 maja 2004 r. uznany został za Pomnik historii. Cały kompleks składa się z:  kościoła klasztornego, klasztoru, ogrodu, kościoła bractwa św. Józefa, domu gościnnego opata oraz budynków pomocniczych
 • Andrzejówka – ( w odległości ok 18 km ) – schronisko Andrzejówka  położone jest na wysokości 796 m n.p.m.       w pobliżu Przełęczy Trzech Dolin w centrum Gór Suchych. Dla narciarzy biegowych dostępne są trasy Biegu Gwarków oraz bogata sieć dróg leśnych. W sezonie letnim okolice schroniska stanowią wspaniałe miejsce wypadowe do licznych wędrówek np. na Szpiczak, z którego wieży widokowej można podziwiać piękną panoramę.
  Tereny te obfitują w wiele gatunków flory i fauny, można tam spotkać między innymi muflona.